Search in the website:

Historia KUL Videos

In memoriam: śp. O Hubert Czuma SJ

23 września 2019

Read more

In memoriam: śp. O Hubert Czuma SJ

Written by on 23 września 2019

Wspomnienie o. Huberta Czumy SJ. Katechety i duszpasterza akademickiego prześladowanego przez służby bezpieczeństwa PRL i więziony w latach 1970-1971, niezłomny wychowawca młodzieży, kapelan więzienny, duszpasterz ludzi pracy oraz kapelan „Solidarności”. Honorowy obywatel Lublina, Radomia i Szczecina. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem Pro Memoria. 

Read More
In memoriam: Zbigniew Zaleski

6 września 2019

Read more

In memoriam: Zbigniew Zaleski

Written by on 6 września 2019

Wspomnienie prof. Zbigniewa Zaleskiego, absolwenta i profesora psychologii KUL, byłego dziekana Wydziału Nauk Społecznych, wieloletniego kierownika Katedry Psychologii Emocji i Motywacji, który spędził na uniwersytecie 50 lat.

Read More
100 rocznica KUL - odsłonięcie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

11 grudnia 2018

Read more

100 rocznica KUL – odsłonięcie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

Written by on 11 grudnia 2018

8 grudnia 2108 roku odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika ks. Idziego Radziszewskiego na położonym nieopodal uniwersytetu Skwerze Abpa Józefa Życińskiego. W swoim przemówieniu Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński zauważył, że ks. Idzi Radziszewski jest jedną z osób, które z całą pewnością zasłużyły na pomnik w Lublinie. To właśnie on zmienił historię miasta tworząc ośrodek […]

Read More
ks.rektor

10 grudnia 2018

Read more

100 rocznica KUL – uchwała Senatu KUL

Written by on 10 grudnia 2018

Z okazji jubileuszu 100-lecia uczelni Senat KUL w podjął uchwałę, którą odczytał Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. Wyraził w niej wdzięczność Opatrzności Bożej za dar niepodległości Polski i powstania uniwersytetu oraz zadeklarował wierność misji uczelni, zawartej w dewizie Deo et Patriae.

Read More
Nauczyciele wolności KUL: Czesław Strzeszewski

7 grudnia 2018

Read more

Nauczyciele wolności KUL: Czesław Strzeszewski

Written by on 7 grudnia 2018

Czesław Strzeszewski został zastępcą prof. historii gospodarczej na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL. Po habilitacji objął Katedrę Polityki Ekonomicznej, a także kierował Katedrą Historii Gospodarczej KUL. Profesorem zwyczajnym został w 1946 r. W roku akademickim 1949/1950 był prorektorem KUL. W 1952 r., w rezultacie działań komunistycznych władz obliczonych na likwidację Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, […]

Read More
Nauczyciele wolności KUL: ks. Jerzy Popiełuszko

5 listopada 2018

Read more

Nauczyciele wolności KUL: ks. Jerzy Popiełuszko

Written by on 5 listopada 2018

Ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem warszawskiej „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy SB, błogosławiony i męczennik Kościoła Katolickiego. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. 

Read More
Nauczyciele wolności KUL: Karol Wojtyła - Św. Jan Paweł II

2 października 2018

Read more

Nauczyciele wolności KUL: Karol Wojtyła – Św. Jan Paweł II

Written by on 2 października 2018

Św. Jan Paweł II (wł. Karol Wojtyła), urodzony 18 maja 1920 roku, zmarły 2 kwietnia 2005, polski duchowny, poeta, arcybiskup, kardynał, od 16 października 1978 do 2 kwietnia 2005 roku papież. Karol Wojtyła – najpierw jako ksiądz docent, potem biskup, arcybiskup, kardynał – kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przez prawie ćwierć wieku.

Read More

Load more