13-08-2021  /  Marcin Superczyński

Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, jest znakomitą okazją do rozmów o służbie z żołnierzami, którzy są wykładowcami i instruktorami w Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Na przestrzeni dziesięcioleci było ich wielu. Koniecznie należy wspomnieć, że mundur żołnierza nosił przed wojną późniejszy papież Jan Paweł II – Karol Wojtyła, w wojnie 1920 roku walczył przyszły rektor KUL ks.prof.Antonii Słomkowski, także Prymas Polski ks.kardynał Stefan Wyszyński w czasie II wojny światowej był oficerem AK. Żołnierze Wojska Polskiego są wykładowcami i instruktorami naszego uniwersytetu, włączają się też w działalność Legii Akademickiej. Jednym z nich jest chorąży Dariusz Zwolak. Jest jednym z nielicznych podoficerów, który otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego. 10 sierpnia 2009 roku w Afganistanie, po tym jak śmiertelnie ranny został jego dowódca, chorąży Zwolak przejął dowodzenie i wyprowadził oddział z okrążenia.
Służbę rozpoczął w 6 brygadzie desantowo-szturmowej, ukończył szkołę podoficerską i trafił do 2 hrubieszowskiego pułku rozpoznawczego.